بوش طبق چیست؟

  • بوش طبق چیست؟
  • علائم خرابی بوش طبق شامل چه مواردی است؟

ممکن است عبارت بوش طبق به گوشتان نخورده باشد مگر اینکه در سیستم جلوبندی یا تعلیق خودروتان مشکلی ایجاد شده باشد که در این صورت پس از مراجعه به کارشناس خودرو یا مکانیک، علت بروز مشکل را بوش طبق عنوان نماید.

در ادامه این مقاله از وب سایت یکتا یدک به بررسی و جایگاه طبق و بوش طبق در خودرو، سیستم تعلیق، نحوه عملکرد و دلایل خرابی بوش می‌پردازیم.

سیستم تعلیق خودرو چیست؟

پیش از پرداختن به قطعه بوش طبق، لازم است در ابتدا سیستم تعلیق خودرو را معرفی نماییم. به طور کلی خودرو از یک ساختار و چهارچوب فولادی تشکیل شده است که سیستم‌های اصلی بر روی آن نصب گردیده است. یکی از این سیستم‌ها، سیستم تعلیق است که وظیفه آن، جلوگیری و ممانعت از ضربات و لرزش ناشی از حرکت خودرو به اتاق و شاسی است.

 سیستم تعلیق درواقع همان سیستم فنربندی خودرو است که از قطعات و مواردی همچون فنرها، کمک فنرها، چرخ‌های خودرو و ستون‌های نگه دارنده خودرو تشکیل شده است. در واقع بدون سیستم تعلیق، خودرو از طریق چرخ‌ها با جاده در ارتباط است و در نتیجه انواع ارتعاشات، لرزش‌ها و ضربات بسیاری به سرنشینان وارد خواهد شد در نتیجه سواری آزار دهنده‌ای را تجربه خواهند نمود.

شاید برای شما جالب باشد:  تفاوت خودرو بسترن B30 با B50، بررسی مشخصات، مزایا و معایب

اکنون لازم است با وظیفه سیستم تعلیق آشنا شوید، وظیفه اصلی سیستم تعلیق، جلوگیری از انتقال لرزش و ارتعاشات بوجود آمده در اثر ناهمواری‌های جاده است. وظیفه دیگر اسن سیستم، امکان کنترل مناسب خودرو و مسیر دهی آن است. در نتیجه راننده و سرنشینان از ارامش بیشتری برخوردار خواهند گشت. در ادامه به هر یک از انواع قطعات سیستم تعلیق می‌پردازیم.

بوش طبق خودرو

فنر و کمک فنر خودرو

فنر و کمک فنر وظیفه کاهش ارتعاشات و لرزش‌های غیر قابل تحمل را دارد. این قطعه به نحوه کنترل خودرو نیز کمک بسیاری می‌کند.

سیبک خودرو

از دیگر قطعات در سیستم تعلیق، سیبک است که وظیفه اتصال قطعات را برعهده دارد بدین نحو که دو قطعه‌ای که در حال جابجایی هستند را به یکدیگر متصل می‌نماید. سیبک‌ها امکان حرکت در جهات مختلف را فراهم می‌نمایند.

طبق و بوش طبق چیست؟

قطعه‌ای که وظیفه ایجاد ارتباط بین شاسی و سیستم تعلیق را برعهده دارد، به نام بازوهای کنترلی یا طبق می‌باشد. در این میان، بوش طبق، قطعه‌ای است که شباهت بسیاری به سیبک دارد اما تفاوتش با سیبک در نوع جهت حرکتشان می‌باشد بدین نحو که بوش فقط در یک جهت حرکت می‌کند اما سیبک در جهات مختلف قادر به حرکت می‌باشد.

در واقع بوش طبق، مهم‌ترین قطعه در اتصال انواع قطعات مختلف در سیستم تعلیق است چرا که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و وظیفه اصلی آن، صداگیری، از بین بردن لرزش و تحمل فشار ناشی از ضربات وارد شده در اثر حرکت خودرو می‌باشد. در واقع بوش‌ها به دلیل ساختاری که دارند سبب کاهش صدا و ورود آسیب به سیستم تعلیق می‌شوند.

انواع بوش طبق

بوش طبق از دو نوع لاستیکی و پلی اورتان تشکیل شده است.

شاید برای شما جالب باشد:  مقایسه خودرو بسترن B30 با لیفان 820

نوع لاستیکی آن از ماندگاری و طول عمر بیشتری برخوردار است و در مقابل، مقاومت کمتری به نسبت نوع پلی اورتان در برابر حرارت بسیار زیاد را دارا است. در نتیجه نوع لاستیکی برای دمای پایین بسیار مناسب است و انعطاف بسیار زیادی دارد.

نوع پلی اورتان از مقاومت بسیاری در برابر گرما برخوردار است اما انعطاف پذیری پایینی دارد. همین امر سبب می‌شود تا فرمان پذیری خودرو را تا حدودی با اختلال همراه نماید.

علائم خرابی بوش طبق

در این بخش برآنیم تا علائم و نشانه‌های بوش طبق را بررسی نماییم تا با آگاهی از ان‌ها بتوانید از بروز مشکلات اساسی‌تر جلوگیری نمایید.

  1. زیاد شدن و افزایش صدا در قسمت چرخ‌های جلو خودرو ممکن است نشانه خرابی یا لق شدن خودرو باشد.
  2. در هنگام چرخاندن فرمان، صدای تق تق ، می‌تواند از علائم خرابی بوش یا سیبک باشد.
  3. لرزش بیش از حد در قطعات و انتقال این لرزش به فرمان از دیگر علائم خرابی بوش طبق می‌باشد.
  4. کاهش تعادل خودرو در حرکت یا در پیچ‌ها از نشانه‌های خرابی بوش طبق می‌تواند باشد چرا که این قطعه وظیفه حفظ تعادل را برعهده دارد.

علائم خرابی بوش طبق پراید و پژو

از نشانه‌ها و علائم خرابی بوش طبق در پراید و پژو می‌توان به مواردی همچون شنیدن صدای تق تق در دست اندازها، انحراف زوایای کمبر و کستر اشاره نمود.

بوش طبق خودرو

بوش طبق جناقی چیست؟

از جمله قطعات مهم سیستم تعلیق و جلوبندی، بوش طبق جناقی است که وظیفه اصلی آن هماهنگ و یکپارچه کردن سیستم طبق و فرمان خودرو است.

بوش طبق جناقی

چگونه از خرابی بوش طبق جلوگیری نماییم؟

بوش‌های طبق در هنگام حرکت و رانندگی دچار آسیب می‌شوند. در نتیجه از ترمزهای ناگهانی، عبور از دست اندازها و ناهمواری‌ها اجتناب کنید و یک رانندگی آرام را به منظور افزایش طول عمر طبق و سیستم تعلیق ماشین خود انتخاب نمایید.

شاید برای شما جالب باشد:  نمایندگی ام جی در تهران

در اثر حرکت خودرو در جای خود، بوش‌ها دچار استهلاک می‌شوند. در نتیجه پس از گذشت مدتی، عمر مفید قطعه کم می‌شود.

انجام سرویس‌های دوره‌ای مناسب می‌تواند عمر مفید طبق را افزایش دهد چرا که قطعات خراب بر روی قطعات سالم نیز تاثیر مخربی می‌گذارد و از عمر مفید آن‌ها می‌کاهد.

راهکارهای افزایش طول عمر بوش خودرو

بوش‌های طبق به طور معمول از عمر بالایی برخوردار می‌باشند اما در اثر گذر زمان دچار فرسودگی می‌شوند و نیاز به تعویض خواهند داشت در نتیجه دانستن راهکارهای افزایش عمر بوش طبق بسیار چاره ساز است.

  • از ترمز ناگهانی خودداری نمایید.
  • سرویس دوره‌ای سیستم تعلیق خودرو را هموراه مدنظر داشته باشید.
  • هنگام عبور از ناهمواری‌ها، سرعت را کم کنید.
  • استفاده از محصولات برند و باکیفیت به منظور کاهش روند آسیب دیدن خودرو و قطعات آن

قیمت بوش طبق

همانند سایر قطعات یدکی خودرو، قطعه بوش طبق نیز از قیمت‌های مختلفی برخوردار است که این امر به دلیل عواملی همچون کشور سازنده، نوع برند، نوع خودرو و.. می‌باشد. به منظور مشاهده قیمت بوش طبق خودروها می‌توانید به وب سایت شرکت یکتا یدک مراجعه نمایید و در صورت انتخاب، خرید اینترنتی خود را با مشاوره کارشناسان مجموعه انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *